سه شنبه , ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / معرفی / معرفی مرکز-مرکز مطالعات و توسعه آموزش

معرفی مرکز-مرکز مطالعات و توسعه آموزش

مرکز توسعه آموزش پزشکی در آذرماه سال ۱۳۶۸ با هدف کلی ارتقای کیفیت آموزش در دانشگاههای علوم پزشکی کشور ، در معاونت آموزشی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی تأسیس گردید.

  سابقه این حرکت و تفکر در جهان به سال ۱۹۵۵ در دانشگاه بوفالو آمریکا بر می گردد و اولین مرکز توسعه آموزش در دانشگاه وسترن ریزرو در سال ۱۹۵۸ تأسیس گردید . مرکز توسعه آموزش در دانشگاه ایلی نوی شیکاگو نیز در سال ۱۹۵۹ آغاز بکار نمود و در سال ۱۹۶۹ برنامه جهانی ” آموزش اساتید ” بنا به توصیه گروهی از مشاوران سازمان جهانی بهداشت توسط این مرکز طراحی و به اجرا در آمد. .

  ایران نیز همانند سایر کشورها از این طرح استقبال کرد . در ایران گامهای نخستین این مرکز به سال ۱۳۴۸ برمیگردد ، یعنی زمانی که دانشگاه شیراز بصورت مستقل از وزارت آموزش عالی فعالیت خود را آغاز کرد . در این سال ( ۱۹۶۹ میلادی ) بنا به توصیه گروهی از مشاوران سازمان جهانی بهداشت ، برنامه بین المللی آموزش مدرسین توسط این سازمان طراحی گردید

در بخشی از این برنامه تأسیس ۸ مرکز جهانی با هدف تربیت مدرسین منطقه ای پیش بینی شده بود که در این مرحله دانشگاه شیراز به عنوان مرکز آموزش اساتید در منطقه ۲ در منطقه مدیترانه شرقی انتخاب شد.  فعالیت رسمی مرکز توسعه آموزش در دانشکده پزشکی دانشگاه شیراز در سال ۱۹۷۲ با حضور دکتر غلامحسین طباء یکی از متخصصین و صاحبنظران برجسته تعلیم و تربیت و مسئول اداره ناحیه مدیترانه شرقی آغاز گردید.

  این بخش بنام ( Regional Teacher Training Center )RTTC علاوه بر آموزش اساتید دانشگاه خود ، در دانشگاههای منطقه مدیترانه شرقی نیز فعالیت می نمود و پس از شش سال فعالیت در سال ۱۹۷۸ به حالت تعطیل درآمد.. .

  در سال ۱۳۶۸ در ادامه فعالیت های بخش آموزش پزشکی دانشگاه شیراز ، مرکز توسعه آموزش در معاونت آموزشی وزارت تأسیس و به امر آموزش اعضای هیأت علمی دانشگاههای علوم پزشکی کشور مبادرت ورزید

از آنجایی که یکی از اهداف اصلی این مرکز ایجاد چنین مراکزی در دانشگاههای علوم پزشکی کشور بود ، لذا با انجام فعالیتهای متعدد و تربیت هسته هایی از هر دانشگاه زمینه را برای راه اندازی چنین مراکزی در دانشگاهها فراهم نمود به به تدریج مراکز توسعه در دانشگاههای علوم پزشکی اصفهان – شهید بهشتی – ایران – تهران – تبریز – مشهد – شیراز و یزد ایجاد گردید . مرکز توسعه آموزش وزارت در سال ۱۳۷۲ با مرکز مطالعات برنامه ریزی آموزشی ادغام شد و بسیاری از فعالیتهای اجرایی این مرکز به دانشگاهها محول گردید

مرکز مطالعات  و توسعه آموزش علوم پزشکی لارستان از اسفندماه ۹۳ در ساختار معاونت آموزشی دانشکده با هدف توسعه کیفیت آموزش ایجاد شده است . نظر به اینکه این مرکز با امور کیفی مرتبط با آموزش سروکار دارد ، مدیریت و برنامه ریزی در این مجموعه هم از پیچیدگی های خاص خود برخوردار است که این مهم با سازمان دهی واحد ها و کمیته های مرکز تحت عناوین کمیته برنامه ریزی درسی، کمیته ارزشیابی آموزشی ، کمیته پژوهش در آموزش ، توانمند سازی اعضاء هیات علمی ، هسته استعدادهای درخشان ، آموزش مهارت های بالینی ، دانش پژوهی و جشنواره شهید مطهری پیگیری می نماید . لذا فرایند اصلی در این مرکز فرایند توسعه ابعاد کیفی آموزش است که هدف نهایی آن تربیت نیروی انسانی توانمند در خدمت سلامت جامعه می باشد .

در حال حاضر مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی لارستان یکی از واحدهای تحت پوشش معاونت آموزشی است که به منظور توسعه و بهبود کیفیت آموزش های تئوری و عملی حوزه علوم پزشکی در قالب واحد های ذیل مشغول به کار می باشد :

  • آموزش اساتید
  • برنامه ریزی آموزشی
  • ارزشیابی آموزشی
  • پژوهش در آموزش
  • آموزش مهارت های بالینی
  • هسته استعدادهای درخشان
  • دانش پزوهی
  • جشنواره شهید مطهری

همچنین ببینید...

پذیرش مقالات در نوزدهمین همایش کشوری آموزش پزشکی

به اطلاع می رساند، سامانه پذیرش مقالات نوزدهمین همایش کشوری آموزش پزشکی با محور تحول …